Велес
Велес
(Софія x Русбол)
[В.В. Загорулько, Україна]
Цей сорт визначається в категорію надранніх сортів винограду, з моменту розпускання бруньок і до дозрівання ягід проходить від 95 до 105 днів.
Цей новий сорт відрізняється сильнорослими кущами, лоза яких добре визріває по всій довжині пагона.
Кількість квітів на одній лозі коливається від 2 до 4. Квітки двостатеві. Це створює хороші умови для природного запилення. За умови допоміжного запилення, врожайність підвищується на 20%
При гарному догляді маса однієї стиглої грони може досягати 3 і більше кілограм. Мінімальна вага дорівнює 900 г. Середні показники довжини і ширини рівні 20 і 15 см відповідно. Гроно цього сорту гіллясте, ягоди овальні і розташовуються нещільно.
Маса однієї ягоди в середньому становить 5 грам. Колір стиглих ягід рожевий, на світлі набуває бурштиновий відтінок. Товщина шкірки середня, м’якоть досить щільна з характерним мускатним смаком.
Стиглі грона можуть висіти на кущах до 45 днів. Якщо вологість надмірна, ягоди можуть лопатися і загнивати. Помірно посушлива погода не впливає на смакові якості.
Виноград Велес має схильність утворювати пасинки. Сформовані на них грона, дозрівають на початку жовтня. Основний же урожай можна знімати в першій половині серпня. Важлива особливість сорту Велес – це стабільно висока врожайність, яка не змінюється з роками за умови правильного догляду.
Сорт Велес здатний без наслідків переносити мороз – до 21 ° C. Однак, на зиму краще вкривати пагони агроволокном. Навесні цей сорт слід піддавати середньої обрізку (до 6-8 очок).
Сорт Велес належить до молодих культур і ще не повністю вивчений. Він володіє середньою стійкістю до несправжньої борошнистої роси – мілдью і оїдіуму – справжньої борошнистої роси, що вражає всі зелені частини винограду. У балах стійкість до цих захворювання дорівнює 3,5. Його схильність іншим грибкових захворювань все ще знаходиться на стадії вивчення.
Для профілактики грибкових захворювань у цього сорту, необхідно щорічно обприскувати лозу і листи саджанців. У сезон проводиться 3 обприскування. Для цього можна використовувати гербіциди або ж вибирати засіб під конкретну хворобу. Під час розпускання бруньок і формування грон необхідно здійснювати полив. Щоб був хороший приріст кущів і високий врожай, навколо штамба виноградного куща даного сорту можна мульчувати грунт. Найбільш прийнятний шар мульчі – 3 см, при цьому мульча чудово удобрює землю і не перешкоджає проникненню в неї повітря.
Періодично слід удобрювати грунт: перегноєм або спеціальними розчинами калію і фосфору. Однак важливо не перегодувати виноград.
Пізньої осені і ранньою весною виноградні кущі слід підрізати. Це дозволяє правильно сформувати кущ і стимулює кращу якість врожаю. Оптимальним буде залишити не більше 4 рукавів.